sobota, 14 grudnia 2013

Łańcuch rowerowy - rola, budowa i zużywanie.

Rola

Łańcuch rowerowy jest jednym z najważniejszych elementów w napędzie roweru. Odpowiednio zadbany sprawia, że jazda rowerem to przyjemność a nie udręka. Każdy rowerzysta wie, że podczas kręcenia pedałami łańcuch przenosi energię na tylną zębatkę, która napędza tylne koło, a te, odpychając się od podłoża wprawia w ruch cały rower. Ten krótki opis pokazuje jak ważnym czynnikiem wpływającym na sprawność przenoszenia energii jest dbanie o łańcuch.

Budowa
 

Łańcuch składa się z następujących części: blaszek zewnętrznych (2), blaszek wewnętrznych (3), trzpieni (1) oraz rolek(4). Analizując jedno ogniwo łańcucha widzimy, iż dwie blaszki zewnętrzne są ze sobą złączone trzpieniem poprzez pasowanie ciasne. Takie połączenie pozwala na łatwe rozpięcie i ponowne spięcie łańcucha w celu usunięcia ogniwa, gdy nasz łańcuch nadmiernie się „rozciągnie”. Pomiędzy blaszkami zewnętrznymi, na trzpieniu, umieszczone są dwie blaszki wewnętrzne, a na nich znajduje się rolka.
Zdjęcie pokazuje poszczególne części ogniowa rowerowego.
 
Proces zużywania, „rozciągania” 

Podczas użytkowania roweru dochodzi do „rozciągania” się łańcucha. Faktycznie jednak, nie mamy do czynienia z fizycznym rozciąganiem się elementów tego podzespołu, a ich stopniowym ścieraniem się. Podczas użytkowania roweru, w łańcuchu dochodzi do ścierania się rolek od strony wewnętrznej oraz trzpieni. Zużyciu ulegają ponadto oczka blaszek wewnętrznych – odległości między kolejnymi ogniwami zwiększają się, co powoduje wydłużanie się łańcucha. „Rozciągnięte” ogniwa zaczynają coraz dalej nachodzić na zęby w korbie i kasecie, co prowadzi do ich „zjadania”. 

Po lewej stronie nowy łańcuch z korbą. Po prawej stronie korba i łańcuch z 5-6% "rozciągnięciem". Na zdjęciu po prawej stronie widać jak mocno zużyty łańcuch odstaje od zębatki.
Zdjęcie pokazuje różnicę miedzy nowym a starym (zużytym) łańcuchem i korbą.

Kiedy łańcuch wydłuży ("rozciągnie) się o około 7-8% (licząc od stanu fabrycznej nowości) co widać na poniższym zdjęciu (nowy łańcuch to ten na górze)
Zdjęcie pokazuje jak duża jest różnica odległości między kolejnymi ogniwami w nowym i zużytym łańcuchu rowerowym.

może dochodzić do jego „prześlizgiwania się” po zębatkach, zwłaszcza podczas mocnego „wciskania” w pedały, co może się w praktyce zakończyć bolesnym upadkiem rowerzysty na ramę. Dlatego zadbaj już dzisiaj o czystość i odpowiednie naoliwienie łańcucha w swoim rowerze jak czynią to wszyscy członkowie zespołu www.stojakinarowery.com.pl.

A jak Ty drogi czytelniku, dbasz o łańcuch w swoim bicyklu???

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz